שיבולת שועל

שיבולת שועל. צילום: דניאל לילה סטיילינג: טליה גון אסיף
שיבולת שועל. צילום: דניאל לילה סטיילינג: טליה גון אסיף

 

אני חושבת ששיבולת שועל היא אחד הדגנים הכי אהובים ומוכרים, אולי בעצם בסדר הפוך 🙂 שיש והגיע הזמן לדבר על שיבולת שועל בצורה רצינית ולהבין למה היא דגן כל כך מזין וכמה חשוב להוסיף אותה לתזונה שלנו ואני מבטיחה גם כמה מתכונים עם שיבולת שועל מיד אחרי שתסיימו לקרוא הכל. שיבולת שועל יתרונות תזונתיים בבקשה:

ישנם 3 סוגים של שיבולת שועל:

גרגרים שלמים, שאותם מבשלים כמו שמבשלים חיטה (הרבה זמן בהרבה מים)

שיבולת שועל עבה (או גסה), שממנה מכינים גרנולה וחטיפי אנרגיה

ושיבולת שועל גרוסה דק, שמתבשלת מהר יותר. ממנה מכינים בדרך כלל דייסה, המהווה ארוחת בוקר מצוינת, בעיקר בתוספת אגוזים (בשביל החלבון) ופירות טריים (בשביל הוויטמינים, הטעם והצבע).

אל תתבלבלו עם שיבולת שועל אינסטנט — מוצר שאני לא משתמשת בו מכיוון שהוא מעובד ואינו מכיל את הערכים התזונתיים שמכילים המוצרים האחרים.

בשיבולת שועל יש הרבה סיבים תזונתיים שגורמים לתחושת שובע, עוזרים במניעת עצירות ושמירה על מערכת עיכול תקינה

לשיבולת שועל תפקיד חשוב בהורדת הכולסטרול "הרע" LDL, מי שסובל מכולסטרול גבוה יכול לנסות לאכול לדוגמא דייסת שיבולת שועל בכל בוקר ולבדוק לאחר כחודש אם היה שינוי בערכי הכולסטרול. (בהנחה שהוא לא אוכל מוצרים מן החי עתירי כולסטרול תוך כדי, כן?)

בשיבולת שועל יש כמות יפה של חלבון, ברזל, סידן וויטמינים מקבוצת B

הידעתם ששיבולת שועל לא מכילה גלוטן אבל לצליאקים ולנמנעים מגלוטן כדאי לדעת ששיבולת שועל גדלה בשדות או ליד שדות בהם גדלה חיטה ולכן יש לבדוק טוב אם על השקית של שיבולת שועל שקניתם כתוב: "שיבולת שועל ללא גלוטן".

ועכשיו לוידוי: יש לי חולשה לדייסות, אני חושבת שהיתה תקופה שאולי הייתי קצת מכורה ולא הצלחתי להתחיל את היום בלי דייסה, מתאים בעיקר לימי החורף הקרירים אבל הי, תמיד טעים גם בקיץ בתוספת פירות קיץ.

מתכון ממש שווה תוכלו למצוא כאן : דייסה חמה ומתוקה עם פירות יער ובננות

ויש גם מתכון לגרנולה משובחת עם שיבולת שועל: גרנולה ביתית הכי טעימה שיש

או אם אתם רוצים להשקיע עוד קצת: חטיף בריאות

 

שיבולת שועל. צילום: דניאל לילה סטיילינג: עמית פרבר
Print Friendly, PDF & Email
דילוג לתוכן