דוחן

דוחן. צילום: דניאל לילה סטיילינג: עמית פרבר
דוחן. צילום: דניאל לילה סטיילינג: עמית פרבר

 

 

על אף המוניטין שיצאו לו כאוכל של תוכים הדוחן הוא למעשה דגן ממש מוצלח: הוא דגן נטול גלוטן שמכיל יותר חלבון מחיטה ואורז ובעיקר – הוא ממש טעים!

בבישול הוא מתקבל קצת דייסתי – ולכן אני משלבת אותו במאכלים שבהם המרקם שלו הוא דווקא יתרון, למשל מרקים שדורשים הסמכה או מלית לממולאים.

המתכון הזה, לעלי מנגולד ממולאים באורז ודוחן הוא מקום טוב להתחיל בו.

ולמה כדאי להוסיף דוחן לתפריט? הנה כמה יתרונות תזונתיים:

הדוחן עשיר בסידן וברזל וזאת כבר סיבה מצויינת להוסיף אותו לתפריט, בעיקר למי שמתבסס על תזונה מן הצומח אבל לא רק.

דוחן הוא דגן נטול גלוטן ולכן הוא להיט, או אני מקווה שיהיה להיט בקרוב בקרב חולי הצליאק שכל כך צריכים דגנים מזינים. מדוחן מכינים גם קמח דוחן ואפשר להשתמש בו באפייה. אני בעד שלקראת פסח וביעור החמץ חברות מזון מסחריות יפתחו מתכונים עם דוחן, מה אתם אומרים?

מחקרים מצאו שדוחן עוזר במניעת מחלות לב בגלל ההרכב המיוחד שלו. אז נכון שלתרגל יוגה, לקחת כלב שיהיה חבר טוב הן גם דרכים למניעת מחלות לב, אבל הנה עוד דרך.

דוחן עשיר בסיבים תזונתיים ונותן תחושת שובע, עוזר במניעת סוכרת 2, עוזר בעיכול ובמניעת מחלות במערכת העיכול כמו אחיו הדגנים המלאים, תנו לו צ'אנס ותראו שתתאהבו.

דוחן ניתן לקנות בכל חנות טבע, חנויות תבלינים והיום גם כמעט בכל סופר במחלקה האורגנית או המחלקה הבריאה יותר.

עמים שלמים מסתמכים על דוחן כדגן העיקרי בתזונה שלהם וכמו תמיד, אם נסתכל על תזונה בסיסית בכל מקום בעולם, ובעיקר מדינות בהן אין שפע, נגלה שהדגנים והקטניות האופייניות לאיזור הם הבסיס לתזונה מאוזנת ואפשר ללמוד מכך לא מעט וכדאי לאמץ את הרעיון של אוכל בסיסי ופשוט אבל מזין.

אז בואו נצא מהראש הזה שדוחן הוא אוכל של ציפורים (למרות שהוא גם וכנראה שהציפורים יודעות משהו שאנחנו עוד לא) ואני כאן כדי לתת לכם רעיונות למתכונים עם דוחן.

בכללי: תמיד אפשר להוסיף דוחן למרקים כדי להסמיך אותם ולהעלות את הערך התזונתי של המרק, ממש כמו שעושים עם אורז או גריסי פנינה, אפשר להכין דייסה עם דוחן במקום או בנוסף לשבלת שועל, רק שימו לב שזמן הבישול מתארך.

הנה עוד מתכון עם דוחן מרק אפונה יבשה וטרייה

 

 

Print Friendly, PDF & Email
דילוג לתוכן